2 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
o festiwalu  organizatorzy  sponsorzy  media  co? gdzie? kiedy?  strona główna


-


Festiwal w obrazkach

Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu - jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Właśnie to odróżnia toruński Festiwal od podobnych przedsięwzięć organizowanych w innych ośrodkach akademickich.
W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.
I Festiwal, który odbył się w lutym 2001 r., odniósł sukces frekwencyjny i organizacyjny. W jego programie znalazło się 140 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Atrakcyjny program ściągnął około 20 tys. uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc, rozeszły się błyskawicznie - największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Potwierdziła się teza, że naukę warto popularyzować niezależnie od miejsca i pory roku.
Pozytywne opinie, jakie zebrała ubiegłoroczna impreza, dają nadzieję na jej rozwój w przyszłości. Idea Festiwalu doskonale wpisuje się bowiem w atmosferę Torunia - miasta kojarzonego nie tylko z pięknymi zabytkami, ale także - z nauką i sztuką. II Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach

25-28 kwietnia 2002 r.
Dostępne są również:
 • Galeria zdjęć z 2 Festiwalu - Festiwal w obrazkach
 • Relacja z pierwszej edycji Festiwalu
 • Internetowa strona pierwszego Festiwalu www.festiwal-archiwum.torun.pl/2001/
  A oto adresy stron innych festiwali nauki:
 • Łódź - mazurek.man.lodz.pl/users/festiwal/main.html
 • Warszawa - www.icm.edu.pl/festiwal/

 • -

  o festiwalu  organizatorzy  sponsorzy  media  co? gdzie? kiedy?  strona główna  początek strony

  -

  e-mail: fnis@artus.torun.pl, tel/fax: (56) 655 49 29, 655 49 39, webmaster: www@uni.torun.pl