3 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
o festiwalu  organizatorzy  sponsorzy  media  co? gdzie? kiedy?  strona główna


-


Festiwal w obrazkach

O Festiwalu
Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu - jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Właśnie to odróżnia toruński Festiwal od podobnych przedsięwzięć organizowanych w innych ośrodkach akademickich.
W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.
Dwie pierwsze edycje Festiwalu w 2001 r. i w 2002 r., odniosły sukces frekwencyjny i organizacyjny. W ich programie każdorazowo znalazło się 140 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Atrakcyjny program przyciągał około 20 tys. uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc, rozeszły się błyskawicznie - największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
Pozytywne opinie, jakie zebrały obie dotychczasowe imprezy, dają nadzieję na rozwój Festiwalu w przyszłości. Jego idea doskonale wpisuje się bowiem w atmosferę Torunia - miasta kojarzonego nie tylko z pięknymi zabytkami, ale także - z nauką i sztuką. Toruński Festiwal należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie (European Science Events Association). III Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach:

10-13 kwietnia 2003 r.
Dostępne są również:
 • Galeria zdjęć z 3 Festiwalu - Festiwal w obrazkach
 • Galeria zdjęć z 2 Festiwalu - Festiwal w obrazkach
 • Internetowa strona drugiego Festiwalu www.festiwal-archiwum.torun.pl/2002/
 • Relacja z pierwszej edycji Festiwalu
 • Internetowa strona pierwszego Festiwalu www.festiwal-archiwum.torun.pl/2001/
  A oto adresy stron innych festiwali nauki:
 • Łódź - www.festiwal.lodz.pl
 • Szczecin - stn.univ.szczecin.pl
 • Warszawa - www.icm.edu.pl/festiwal/

 • -

  o festiwalu  organizatorzy  sponsorzy  media  co? gdzie? kiedy?  strona główna  początek strony

  -

  e-mail: fnis@artus.torun.pl, tel/fax: (56) 655 49 29, 655 49 39, webmaster: www@uni.torun.pl