14 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
25-29 kwietnia 2014
f

Polecamy na festiwalu

PIORUN W TRAMWAJU

O tym, co się stanie, jeśli w tramwaj lub sieć trakcyjną uderzy piorun można było przekonać się 26 kwietnia na pokazie pirotechnicznym z wykładem w zajezdni tramwajowej MZK w Toruniu.

Imprezę zorganizował Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym; Instytutem Fizyki UMK; Katedrą Meteorologii i Klimatologii UMK oraz firmą Thunder F.H.U. Robert Murawski.

W hali zajezdni tramwajowej odbył się wykład o zjawisku wyładowania atmosferycznego, które zostało wyjaśnione z punktu widzenia różnych dziedzin wiedzy. Prowadzący (wśród nich naukowcy z UMK: prof. Rajmund Przybylak z Wydziału Nauk o Ziemi oraz dr Andrzej Karbowski i mgr Krzysztof Służewski z Instytutu Fizyki) wytłumaczyli co zajdzie podczas uderzenia pioruna w tramwaj w ujęciu praw fizyki, jak do teorii ma się praktyka. Na dziedzińcu został przeprowadzony eksperyment z transformatorem Tesli. Uderzenie pioruna w tramwaj zilustrował pokaz pirotechniczny przygotowany przez firmę pirotechniczną.

Impreza rozpoczęła się o godz. 19:00 w zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza 24/26 w Toruniu. Trwała do godz. 21:30. Wstęp za okazaniem wejściówki, którą można było zdobyć w Dworze Artusa w dniu 23 kwietnia (od godz. 16:00).

11 kwietnia 2014

Partnerzy festiwalu:
Partnerzy Festiwalu
Patronat medialny:
Patronat medialny
Sponsor główny:
Sponsor główny
Partner strategiczny:
Partner strategiczny
Mecenas Festiwalu:
Mecenas Festiwalu
od 2005 roku
Biuro Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki: ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń, tel. 56 611 49 32, festiwal@umk.pl