16. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
22-26 kwietnia 2016
f

Aktualności

"Smak przeszłości" - pokazy z degustacją

Osią festiwalowych atrakcji inspirowanych żywnością był cykl imprez pod hasłem "Smak przeszłości - jedzenie, kuchnia i dieta naszych przodków".

Podczas kolejnych wydarzeń festiwalowa publiczność miała okazję przeżyć kulinarną podróż przez wieki. Pierwsza z imprez upłynęła pod hasłem „Gdy nie było książek kucharskich, czyli mięso i ryby w diecie naszych praprzodków”. Odbyła się ona 23 kwietnia o godz. 12:00, a zapraszał na nią Instytut Archeologii UMK”.
Kolejny z cyklu wykład z pokazem zatytułowany był „W antycznym Rzymie przy stole z bogami”. Początek 23 kwietnia o godz. 17:00.
Dzień później o tej samej porze było można natomiast wziąć udział w wydarzeniu „Chleb ze słoniną, pasztety i bigos. Codzienne i świąteczne jedzenie w państwie Zakonu Krzyżackiego”. Miejscem pokazów było Collegium Maximum UMK (Pl. Rapackiego 1).
Wielkim finałem cyklu był pokaz "Kucharz dobrze usposobiony", nawiązujący do książek kucharskich Jana Szyttlera, który 25 kwietnia o godz. 17:00 rozpoczął się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Na ostatnie trzy wydarzenia z cyklu zapraszał Instytut Historii i Archiwistyki UMK.
Wszystkie pokazy połączone były z degustacją.
Uwaga! Na imprezy z cyklu „Smak przeszłości” obowiązywały wejściówki, które 20 kwietnia w godz. 16:00-18:00 wydawane były w Dworze Artusa.

Fot. Andrzej Romański

13 kwietnia 2016

Partnerzy festiwalu:
Partnerzy Festiwalu
Patronat medialny:
Patronat medialny
Sponsor główny:
Sponsor główny
Mecenas Festiwalu:
Mecenas Festiwalu
od 2005 roku
Biuro Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki: ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń, tel. 56 611 49 32, festiwal@umk.pl