16. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
22-26 kwietnia 2016
f

Polecamy na festiwalu

Opera na zakończenie Festiwalu

"Wesele Figara" Mozarta zakończyło 16. odsłonę Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Spektakl operowy zaprezentowali artyści z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Przedstawienie odbyłosię we wtorek 26 kwietnia w Auli UMK. Początek o godz. 18.00. Wstęp na ostatnie wydarzenie TFNiS 2016 był bezpłatny, nie obowiązywały zapisy ani wejściówki.
”Wesele Figara" to czteroaktowa opera komiczna z muzyką napisaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta. Libretto do niej stworzył Lorenzo Da Ponte na podstawie „Le marriage de Figaro” – sztuki Pierre'a Beaumarchais'go z 1784 roku. Figaro, były golibroda, został zarządcą dóbr swego pana - Hrabiego Almavivy. W przeszłości pomógł mu zdobyć żonę - piękną Rozynę. Wystarczyło jednak kilka lat, by gorące uczucie Hrabiego zamieniło się w zbiór wymuszonych uśmiechów i serdeczności. Znużony codziennością arystokrata tęskni za „uniesieniami serca”. Z zachwytem spogląda na urodziwą Zuzannę - pokojówkę swojej żony, a zarazem narzeczoną Figara. Figaro jednak nie zamierza się z nikim dzielić Zuzanną.
W przedstawieniu wystąpili studenci wydziału wokalno-aktorskiego oraz orkiestra symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Spektakl wyreżyserował Lumír Olšovský (Konserwatorium w Ostravie), kierownictwo muzyczne sprawował dr hab. Piotr Wajrak (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), za współpracę muzyczną odpowiadał dr Damian Borowicz (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy).

Fot. Adam Zakrzewski

25 kwietnia 2016

Partnerzy festiwalu:
Partnerzy Festiwalu
Patronat medialny:
Patronat medialny
Sponsor główny:
Sponsor główny
Mecenas Festiwalu:
Mecenas Festiwalu
od 2005 roku
Biuro Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki: ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń, tel. 56 611 49 32, festiwal@umk.pl