żetony

18. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
20-24 kwietnia 2018

Polecamy na festiwalu

Wyjątkowa wystawa w Bibliotece

Na wystawę „Toruń, Polska i Europa na przestrzeni wieków w zbiorach toruńskich kolekcjonerów” zaprasza Biblioteka Uniwersytecka.

Ekspozycja obejmuje toruńskie i pomorskie pamiątki, w tym rzadkie mapy regionu kujawsko-pomorskiego, plany Torunia oraz mapy i atlasy Polski i Europy z okresu od XVII wieku do czasów nam współczesnych. W kolekcji można też odnaleźć przewodniki Torunia (najstarszy z 1903 roku), kalendarzyki toruńskie z okresu międzywojennego, widokówki, dokumenty, wydawnictwa i unikatowe zdjęcia. Wśród bogatych zbiorów warto przyjrzeć się dawnym widokom toruńskich ulic, placów, budynków i porównać je z ich dzisiejszym wyglądem.

W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania niepodległości, na wystawie pokazywane są również publikacje związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Zbiory są efektem wieloletniej pasji i zainteresowań historią Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego kolekcjonera prywatnego Włodzimierza Deczyńskiego. Największym rarytasem, zdaniem właściciela, jest ręcznie kolorowana piękna mapa - miedzioryt Prus Królewskich z 1701 roku. Perełkami kolekcji są również plan Torunia z 1903 roku, pierwszy polski plan miasta z 1921 roku, a także unikatowy zbiór planów Torunia z okresu dwudziestolecia międzywojennego, na których zaobserwować możemy zmianę nazewnictwa ulic i placów, obrazujące również rozwój miasta.

W kolekcji występują też plany  Torunia z okresu po II wojnie światowej, a także - często już zapomniane - z lat 70. I 80. XX wieku. Zbiory uzupełniają pierwsze polskie banknoty z lat 20., dokumenty, starodruki, znaczki i drobne przedmioty związane z Toruniem.

Wystawa będzie eksponowana na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13a). Będzie można oglądać ją:

Finisaż ekspozycji odbył się 23 kwietnia o godz. 13.00.

Więcej szczegółów