O Festiwalu

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki - 22-24 kwietnia 2022

Już po raz 20. zapraszamy do udziału w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, 22-24 kwietnia wracamy z najbardziej popularnym w naszym regionie wydarzeniem.

Zapraszamy na warsztaty, pikniki, pokazy, spacery, rajd rowerowy, wykłady, dyskusje, spotkania, koncerty oraz jubileuszową wystawę plenerową.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu znalazło się ponad 80 imprez podzielonych na czternaście bloków tematycznych. Wydarzenia odbywać się będą w pięciu strefach: na toruńskiej Starówce, kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziale Sztuk Pięknych UMK, Podgórzu i w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".

Każdy, niezależnie od wieku, w programie naszego Festiwalu znajdzie dla siebie propozycje, które rozbudzą jego ciekawość.

W trakcie festiwalowych wydarzeń prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mają okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni mogą poznać miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów.

Festiwal zakończymy koncertem "20 piosenek na 20-lecie festiwalu". 24 kwietnia w Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszymy największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie wystąpią dwie wyraziste osobowości muzyczne, a przy tym mocne głosy: Joanna Czajkowska i Kacper Andrzejewski. Towarzyszyć im będzie zespół pod kierownictwem Bartosza Staszkiewicza, tak więc możemy spodziewać się intrygujących, nowoczesnych aranżacji.

 

Aby ułatwić odnalezienie i wybór najciekawszych propozycji, festiwalowe imprezy podzieliliśmy na bloki tematyczne:

 1. PIKNIK ASTRONOMICZNY – Inauguracja Festiwalu

  W programie COSMOPOLIS czekają opowieści o Toruniu – mieście Kopernika, o toruńskich planetoidach i egzoplanetach oraz o największym w Europie Środkowo-Wschodniej radioteleskopie. Świętować będziemy jubileusz 100-lecia „Uranii”, a na telebimie obejrzymy fragmenty serialu TVP „Astronarium” poświęcone toruńskiej astronomii. Kolejną atrakcją będzie pokaz astrofotografii z Toruniem w kadrze. Dowiemy się też, jak blisko jest z Grodu Kopernika w kosmos.

  Na terenie Kampusu UMK zaprezentujemy marsjańskiego łazika - czempiona międzynarodowych zawodów – oraz zerkniemy przez teleskopy. Widzów zabierzemy też w multimedialną wyprawę na Księżyc. Na wieczór zapraszamy na koncert muzyki elektronicznej z wizualną oprawą. Przewidujemy też konkursy z atrakcyjnymi nagrodami!

 2. PIKNIK NAUKOWY

  Piknik naukowy to jedyna w swoim rodzaju możliwość odbycia podroży w czasie i przestrzeni, bez wychodzenia poza teren miasteczka uniwersyteckiego. Spacerując pomiędzy stoiskami, będzie można zwiedzać różne zakątki świata oraz poznać charakterystyczne dla nich smaki, zaglądać w kosmiczne zakamarki, ale także przenosić się od epoki brązu i żelaza do współczesnej ery nowoczesnych technologii. Ta ostatnia będzie bogato reprezentowana przez informatyków, fizyków, geografów i medyków, którzy zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt w postaci mobilnych robotów, dronów, instalacji pozwalających na interakcję człowiek-komputer i symulatorów medycznych, a osobom starszym wykonają pomiary ciśnienia i glukozy we krwi. Amatorów emocji zapraszamy na quiz, na którym będzie można wycenić swoją wiedzę matematyczną w unikalnej festiwalowej walucie!

 3. AKCJA-EDUKACJA

  Kamera! Akcja! Edukacja! Kampus UMK na Bielanach to jest to miejsce, które po prostu MUSICIE odwiedzić. Tutaj sprawdzicie pogodę od podszewki, zrobicie „dobry interes” z matematyką, poczujecie się jak Indiana Jones i poznacie „Gazy wokół Nas”. A jeśli uważacie, że to za mało, może zainteresują Was warsztaty magii matematycznej?

 4. BLOK ARTYSTYCZNO-KULTURALNY DLA RODZIN

  Blok Artystyczno-Kulturalny przygotowaliśmy z myślą o rodzinach i wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, obcując ze sztuką i nauką. W programie spacer podgórski i podgórzajkowy. Uczestnicy poznają historię bibliotek Torunia i Podgórza. Z naturalnych surowców stworzą pamiątki Lewobrzeża Torunia . Na warsztatach z pewnością przyda się głowa nie od parady oraz trening uważności WOW, aby zbudować fantazyjne domy dla roślin. Kulminacją spotkania będzie spacer po ultrafioletowym parku, skąd przeniesiemy się do bajkowej krainy świetlików dzięki lampom UV.

 5. BLOK ARTYSTYCZNY

  Z przyczyn niezależnych od organizatora imprezy z tego bloku zostały odwołane.

 6. BLOK BIOMEDYCZNY

  Pracownicy naukowi, dydaktyczni i doktoranci Collegium Medicum UMK przygotowali imprezy festiwalowe o tematyce medycznej (nauki kliniczne) i związanej z szeroko pojętymi naukami biomedycznymi, takimi jak biologia molekularna czy biochemia kliniczna. Wykłady wprowadzające w fascynujący świat medycyny i nauki odpowiedzą m.in. na pytanie - dlaczego chirurdzy myją ręce przed operacją, zweryfikują także wiedzę na temat cukrzycy – choroby XXI wieku oraz pozwolą zrozumieć, dlaczego tlen, którym oddychamy, jest jednocześnie dla nas zabójczy.

 7. BLOK EKOLOGICZNY

  Blok ekologiczny „Idealna para: zero waste i upcycling” zacznie się w Centrum Edukacji Ekologicznej EcoKid, gdzie na własne oczy przekonacie się, ile odpadów każdego dnia przetwarza zmodernizowana sortownia i jak zapobiegać ich powstawaniu. Zdobytą wiedzę utrwalicie… grając na tabletach. Następnie uczestnicy zajęć zostaną przewiezieni do Szkoły Leniej na Barbarce, gdzie odbędą się warsztaty upcyklingowe, w trakcie których, dzięki kreatywnemu podejściu, odpady gospodarstwa domowego zyskają „kolejne życie”.

 8. BLOK HISTORYCZNY

  Zapraszamy do wspólnego odkrywania przeszłości! Wybierz się z nami na zwiedzanie Fortu VII i rowerowy rajd śladami marynarki wojennej w przedwojennym Toruniu. Weź udział w grze miejskiej o wybitnych postaciach związanych z Toruniem i województwem kujawsko-pomorskim. Zajrzyj na warsztaty genealogiczne do toruńskiego Archiwum Państwowego, przyjdź również do Książnicy Kopernikańskiej na spotkania poświęcone elementarzom naszych pradziadków i przedwojennym toruńskim kinom. A na pamiątkę – zrób sobie „selfie” z królem Zygmuntem Starym, który wraz ze swym dworem odwiedzi toruński ratusz!

 9. BLOK PODRÓŻNICZY

  Impreza „Nauka w podróży” ma za zadanie zapoznać uczestników z różnymi aspektami podróżowania. Inspiracje i ciekawostki naukowe znajdą dla siebie nie tylko aktywni urlopowicze, ale także osoby preferujące wczasy all inclusive. W ramach wykładów, warsztatów oraz aktywnej wystawy przekażemy informacje z zakresu: przestrzeni kosmicznej, atmosfery, przewidywania pogody na wakacje oraz podróży ekstremalnych. Będzie możliwość zaplanowania zwiedzania i podróży marzeń, a także odbycia wycieczki bez wyruszania z domu – zwiedzanie online, 3D.

 10. JASKINIA MĄDROŚCI

  Wkrocz do jaskini mądrości i odkryj jej różne zakamarki. Dowiedz się, czym żywili się ludzie po wygnaniu z raju, a czym jest żywność funkcjonalna. Czy łatwo obecnie określić, kto jest matką i ojcem dziecka? Jak data mining pomaga w znajdywaniu przestępców? Zrozum, jak nie dać się oszukać politykom. Rozszyfruj, co mają kwanty do studni i jak poradzić sobie z plastikowym śmieciem. Przyjdź do jaskini po pokłady wiedzy i zgłęb tajniki różnych dziedzin.

 11. JEDWABNY SZLAK

  „Jedwabny Szlak” to festiwalowa propozycja dla każdego. Dzięki różnorodnym zajęciom poznamy Azję – krainę pachnącą przyprawami i zachwycającą barwami. Razem odkryjemy tamtejszy świat zwierząt, poznamy kolorowe bojowniki oraz pandy małe o rudych ogonach. Udamy się na poszukiwania azjatyckich ornamentów. Na jedwabnych tkaninach wspólnie stworzymy kompozycję z motywem roślin Jedwabnego Szlaku, zaś na zajęciach terenowych spotkamy się niemal oko w oko ze zwierzętami azjatyckimi, żyjącymi w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym.

  W kolorową przygodę zabiorą nas artyści z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej - Dom Harcerza.

 12. KULTURALNA INTERAKCJA

  Doświadczcie niezwykłej przygody, biorąc udział w historyczno-fabularnej grze miejskiej „Historia zaginionej obrączki” realizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Po południu budynek WOAK-u przy ul. Szpitalnej 8 zmieni się w Klinikę Kultury, która poprzez terapię szokową dziury w wyobraźni załata, ciało kreatywnie zregeneruje i ducha wyciszy. Z przyczyn niezależnych od organizatora impreza "Noc w Maiusie", zaplanowana w ramach tego bloku, została odwołana.

 13. MUZEALNE TAJEMNICE

  "Muzealne tajemnice" to blok tematyczny imprez realizowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Zajęcia realizowane w wybranych oddziałach Muzeum Okręgowego w ciekawy sposób odkrywają tajemnice związane z prezentowanymi zabytkami, bądź kolekcjami muzealnymi. Spotkanie w Muzeum Etnograficznym koncentruje się na tropieniu relacji pomiędzy muzealnictwem etnograficznym i antropologią kulturową.

 14. PIKNIK CNMW

  W trakcie pikniku naukowego organizowanego przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” będzie można zaobserwować m.in. ciekawe zjawiska oraz sprawdzić się jako konstruktor. Profesjonalna grupa cyrkowa zaprezentuje science show, animatorzy oprowadzą po wystawie "Ścieżki dorastania”, ekspert wygłosi zaś wykład na temat wchodzenia w dorosłość. Kinomani obejrzą dwa filmy o znanych naukowcach. Ponadto goście z Wydziału Chemii UMK oraz Koła Naukowego Chemików przeprowadzą ciekawe warsztaty i doświadczenia z pirotechniką.

 

JUBILEUSZOWA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA - 20 LAT MINĘŁO

W dniach 22-29 kwietnia zapraszamy na fotograficzną podróż w czasie. W przestrzeni kampusu UMK na Bielanach prezentować będziemy wystawę zdjęć ukazującą wszechstronność i popularność Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wybraliśmy kadry upamiętniające najważniejsze wydarzenia wszystkich dotychczasowych edycji Festiwalu. Zatrzymajcie się na chwilę, powspominajcie, a jeśli byliście z nami przez te 20 lat, poszukajcie się na zdjęciach.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Zapraszamy również do udziału w imprezach towarzyszących. Podczas Festiwalu w toruńskim Planetarium odbędzie się premiera niezwykłego seansu obrazów i dźwięków pt. „Światła północy”. Uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy, że podczas pokazu zobaczycie autentyczne ujęcia filmowe zórz polarnych, jakich jeszcze nie widzieliście!

Po raz kolejny podczas Festiwalu odbędą się warsztaty "Pomiary batymetryczne Wisły w Toruniu – podróż na dno rzeki". Zapraszamy na rejs po Wiśle oraz zwiedzanie różnych jednostek pływających - barek, holowników, należących do RZGW w Gdańsku (Zarząd Zlewni w Toruniu), zacumowanych przy bulwarach.