mozaika

Polecamy na festiwalu

 [fot. Andrzej Romański]
[fot. Andrzej Romański]

O odkryciu wartym Nobla

21 i 22 kwietnia prof. Michał Hanasz z Centrum Astronomii UMK opowiedział o detekcji fal grawitacyjnych oraz jej znaczeniu dla astronomii.

Detekcja fal grawitacyjnych, która po raz pierwszy miała miejsce 14 września 2015 roku, jest ogromnym sukcesem fizyki teoretycznej i eksperymentalnej. Istnienie fal było przewidziane przez Einsteina w 1916 roku na gruncie sformułowanej przez niego rok wcześniej teorii względności, jednak na doświadczalne potwierdzenie tego zjawiska trzeba było czekać blisko sto lat. Pierwszego wykrycia fal grawitacyjnych, wyemitowanych podczas kolizji dwóch czarnych dziur, dokonał instrument amerykański LIGO, w kolejnych poszukiwaniach uczestniczył również europejski instrument VIRGO oraz konsorcjum, w którego składzie są polscy naukowcy. Detekcja fal grawitacyjnych jest przełomowym osiągnięciem, za które trzej naukowcy: Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne zostali w 2017 roku uhonorowani nagrodą Nobla.

Wykład odbył się w sobotę 21 kwietnia o godz. 17:00 w Centrum Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach (Katedra Radioastronomii UMK, sala seminaryjna) oraz w niedzielę 22 kwietnia o godz. 15:00 w Instytucie Fizyki UMK (ul. Grudziądzka 5 w Toruniu, sala nr 17).

Wstęp wolny (bez zapisów i wejściówek).

Szczegóły imprezy