mozaika

Polecamy na festiwalu

 [fot. Andrzej Romański]
[fot. Andrzej Romański]

Bliskie spotkanie z obcym

Katedra Kulturoznawstwa UMK zapraszała 27 kwietnia na wydarzenie „Bliskie spotkanie z obcym. Science fiction i antropologia”, czyli niezwykły maraton filmowy połączony z prelekcją.

W programie maratonu znalazły się trzy filmy z gatunku science fiction, których tytuły do samego końca pozostały tajemnicą. Pokazy były poprzedzone prelekcją, którą wygłosił dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK z Wydziału Filologicznego UMK.

Jak podkreślają organizatorzy, fantastyka naukowa bywała często wykorzystywana przez jej twórców jako forma eksperymentu myślowego, jak zauważył niegdyś pisarz, Peter Watts: zabawa w «załóżmy, że» i «co by było, gdyby». Jedną z tych spekulacji, które od czasów publikacji "Wojny światów" Herberta George'a Wellsa w 1898 najczęściej zajmowały wyobraźnię autorów, był z pewnością kontakt człowieka i ludzkości z obcą formą życia, nieludzką cywilizacją. Stawiał on w sposób konieczny podstawowe pytania antropologiczne, etyczne i filozoficzne: o możliwość kontaktu i porozumienia, lęk przed odmiennością, granice poznania i tożsamość człowieka. Odpowiedzi podsuwane przez fantastycznonaukowe opowieści bywały różne: utopijne i apokaliptyczne, eksponujące grozę i potworność oraz ukazujące możliwość pokojowej współpracy.

Podczas festiwalowego spotkania przyjrzeliśmy się nieco wnikliwiej trzem z nich, kreślącym odmienne wizje bliskich spotkań z obcym.

Wydarzenie rozpoczęło się 27 kwietnia o godz. 18:00 w Artus Cinema - sali kinowej Centrum Kultury "Dwór Artusa" (ul. Rynek Staromiejski 6). Projekcje zakończyły się po północy.

Obowiązywały bezpłatne wejściówki, które można było odbierać w Dworze Artusa.

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

Wyszukiwarka imprez