Aktualności

Bieg między wierszami

W lasku miasteczka akademickiego na starcie stanęło blisko 100 biegaczy i biegaczek z książkami w rękach. Najstarszy miał 78 lat, najmłodszy – zaledwie sześć. IX Bieg z książką „Ogrody Szymborskiej” za nami.

Bieg z książką był jedną z imprez towarzyszących Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki. Nazwa tegorocznej edycji biegu – „Ogrody Szymborskiej” nawiązywała do Roku Wisławy Szymborskiej, ogłoszonego w 2023 r. z okazji 100. rocznicy urodzin poetki i laureatki literackiego Nobla.

Festiwalowy bieg odbył się w niedzielę 23 kwietnia w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach, w pobliżu Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK. Elementem obowiązkowym każdego zawodnika i zawodniczki była książka – w tym roku często wybierane były tomiki poezji noblistki.

Tradycją stało się już to, że dystanse Biegów z książką mierzone są w nietypowych miarach, takich jak np. kroki, passusy, skoki, sznury, mile morskie, a nawet stosowane przez astronomów - parseki. W tym roku, nawiązując do nazwy biegu, organizatorzy obrali ławeczki ogrodowe. Przyjęli, że standardowa długość ławki wynosi 1,2 m.

W biegu głównym trzeba było pokonać dystans 2767 ławek, czyli 3,3 km. Dlaczego? Organizatorzy ustalając trasę nawiązali do naszej noblistki. Do wartości 2011, czyli roku wydania tomiku "Milczenie roślin" dodali 756, tj. liczbę znaków w wierszu o tym samym tytule.

Bieg główny ukończyły 84 osoby: 40 kobiet i 44 mężczyzn. Wśród nich było 30 absolwentów oraz 20 studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Najstarszy zawodnik urodził się w 1945 r., a najmłodszy w 2017.

W kategorii open mężczyzn najlepsi okazali się Mikołaj Piwoński, Paweł Skowroński oraz Szymon Gryckiewicz. Wśród kobiet najlepsze były Anja Katharina Duda, Natallia Maslouskaya i Dorota Zając. Absolwentów i absolwentki UMK objęto osobną klasyfikacją. Wśród panów, którzy ukończyli toruński uniwersytet, najszybciej na metę dobiegli Szymon Gryckiewicz, Mieczysław Kunz oraz Daniel Ludwiński, wśród pań zaś Dorota Zając, Wanda Wakuła-Kunz oraz Natalia Turek.

Dodatkowy ranking przewidziano dla osób biegnących z tomikami poezji Wisławy Szymborskiej. Tutaj bezkonkurencyjne okazały się same panie - Lidia Lament, Patrycja Chojnacka, Anna Cecylia Brzóstowicz, Emilia Hamerlińska i Ewa Żurbicka.

Drugą konkurencją biegową była sztafeta. O palmę pierwszeństwa rywalizowało siedem czteroosobowych drużyn. Każda z osób miała do pokonania 100 ławeczek, co oznacza że łączna trasa sztafetowego biegu liczyła 480 m. Najszybciej udało się ten dystans pokonać zespołowi, w skład którego wchodzili: Piotr Stefaniak, Joanna Sidor, Paweł Skowroński oraz Remigiusz Depta.

Imprezę zorganizowali  Program "Absolwent UMK" oraz Klub Maratoński UMK przy współpracy z Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej w Toruniu.

 

Zapraszamy na klimatyczny spacer po wątkach natury w poezji Wisławy Szymborskiej. Przewodnikami są prof. Marcin Wołk i dr Justyna Tuszyńska z Wydziału Humanistycznego UMK oraz dr Edyta Adamska z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.