Aktualności

Bieg z podcastem

Sport i poezję da się zgrabnie połączyć. Dowodem jest festiwalowy bieg z książką "Ogrody Szymborskiej" - podczas przygotowań imprezy powstał też podcast o poezji noblistki.

Zapraszamy na klimatyczny spacer po wątkach natury w poezji Wisławy Szymborskiej. Przewodnikami są prof. Marcin Wołk i dr Justyna Tuszyńska z Wydziału Humanistycznego UMK oraz dr Edyta Adamska z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.

Podcast towarzyszy IX Biegowi z książką "Ogrody Szymborskiej" - to jedna z imprez towarzyszących tegorocznemu Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki.

Od początku celem tej cyklicznej już imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa – tłumaczy Kinga Nemere-Czachowska z Programu "Absolwent UMK", głównego organizatora biegu. – Nazwa najnowszej edycji biegu nawiązuje do Roku Wisławy Szymborskiej, ogłoszonego w 2023 r. z okazji 100. rocznicy urodzin poetki i laureatki literackiego Nobla.

Impreza odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia w godz. 11-12) w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach, w pobliżu Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK. Dla chętnych przewidziano też zwiedzanie ogrodu społecznego na terenie tej nowej uniwersyteckiej placówki.

Na dotychczasowych Biegach z książką dystans zawsze mierzony był w nietypowych miarach, takich jak np. kroki, passusy, skoki, sznury, mile morskie, a nawet stosowane przez astronomów - parseki.

– To nasza tradycja – mówi Kinga Nemere-Czachowska. – W tym roku, w nawiązaniu do nazwy Biegu, za miarę obraliśmy ławeczki ogrodowe. Przyjęliśmy, że standardowa długość ławki wynosi 1,2 m.

Zawodnicy wezmę udział udział w biegu głównym oraz sztafecie.

W biegu głównym będzie trzeba pokonać dystans 2767 ławek, czyli 3,3 km. Dlaczego? Organizatorzy ustalając trasę nawiązali do naszej noblistki. Do wartości 2011, czyli roku wydania tomiku "Milczenie roślin" dodali 756, tj. liczbę znaków w wierszu o tym samym tytule.

Elementem obowiązkowym podczas biegu będzie oczywiście książka. Każdy z zawodników musi biec, trzymając w ręce publikację ważącą co najmniej 100 gr.

- Autor i tytuł dowolny – można zabrać swoją ulubioną książkę bądź najbardziej poręczną – strategie będą pewnie różne – mówi Anna Bielawiec- Osińska z Programu "Absolwent UMK". – Zachęcamy do przynoszenia tomików poezji Wisławy Szymborskiej, ponieważ przygotowaliśmy oddzielną klasyfikację "Z Szymborską", w której wcale nie musi wygrać najszybszy zawodnik. Wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki oraz specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu. Dodatkową klasyfikację przewidziano również dla absolwentów UMK.

Odbędzie się też bieg sztafetowy – w skład drużyny wchodzi czworo zawodników lub zawodniczek. Każdy z nich będzie musiał przebiec dystans 100 ławeczek. Łącznie trasa biegu sztafetowego liczyć będzie więc 480 m. Zapisy będę prowadzone na miejscu, w dniu biegu. Pomysłodawcy imprezy zachęcają do udziału drużyny wydziałowe.