Aktualności

Festiwal w blasku fleszy

- Trzy dni, pięć stref, 18 bloków tematycznych i 137 imprez – oferta 22. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zmienia oblicze miasta i pokazuje, co nas wyróżnia, a naszych gości zaprasza do obcowania z nauką i sztuką - mówił dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, dyrektor programowy TFNiS, podczas konferencji prasowej.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 20 do 22 kwietnia. Hasłem przewodnim wydarzenia jest OTWARTOŚĆ. Jak podkreśliła prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu oraz prorektorka UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym, hasło to właściwie oddaje ideę Festiwalu już od jego pierwszej edycji.

- Otwartość daje mnóstwo możliwości do tego, żeby odkrywać, doświadczać, bawić się bogactwem i wieloznacznością tego słowa – powiedziała prof. Glińska-Neweś. – Jest to hasło, które doskonale oddaje ideę popularyzacji, ponieważ otwartość nauki i sztuki jest fundamentem pozwalającym na poznawanie i rozumienie świata.

Festiwal, podobnie jak w ubiegłym roku, zaznacza swoją obecność w przestrzeni miasta dzięki pięciu strefom, które zlokalizowane są w różnych częściach Torunia. Goście toruńskiego święta nauki i sztuki będą mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach, pokazach i innych wydarzeniach na Starówce, Podgórzu, Wydziale Sztuk Pięknych, w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, kampusie UMK na Bielanach i Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach.

Podczas konferencji, oprócz przedstawicieli UMK, głos zabrał również Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, który pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej. Podkreślił, że duży wpływ na kształt Festiwalu, poza osobami z kręgu akademickiego, mają także toruńscy przedsiębiorcy i miasto.

– Toruń włącza się w organizację imprez zarówno instytucjonalnie, jak i dzięki potencjałowi kultury miasta i osób, które chcą przybliżyć mieszkańcom i gościom to, co wyjątkowe, co trafia w zainteresowania odwiedzających nas ludzi – podkreślił.

Druga część konferencji miała charakter science cafe, czyli mniej formalnych spotkań z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych bloków. Dr Daniel Strzelecki zachęcał do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki, żeby przekonać się, czy matematyka faktycznie zasługuje na miano Królowej Nauk.

- Festiwal pozwala odczarować szkolne pojmowanie matematyki jako przedmiotu trudnego, z dużą liczbą mało interesujących zadań do wykonania – opowiadał dr Strzelecki. - Zapraszamy całe rodziny, by przyłączyły się do nas i spojrzały naszymi oczami na matematykę jako dziedzinę, która stara się wyjaśnić działanie świata i wciąż inspiruje do rozwiązywania jego zagadek.

Dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak zachęcała do udziału w debacie publicznej na temat feminatywów i ich wpływu na polszczyznę. - Zainteresowanie tym tematem wśród użytkowników języka powoduje, że rozmowy o feminatywach to jeden z czołowych tematów w debacie o polszczyźnie – wyjaśnia prof. Gębka-Wolak. - Z całą pewnością tak długo, jak będzie to aktualne i ważne społecznie zagadnienie, język będzie temu towarzyszył.

Do udziału w wykładach prowadzonych przez lekarzy z Collegium Medicum UMK zachęcał dr Marek Jurgowiak. Jak zaznaczył, w ludziach rozwija się ciekawość świata i stąd bierze się potrzeba lepszego poznania siebie. Medycyna odpowiada na wiele z pytań o działanie ludzkiego ciała, dlatego o jej wpływie na nasze codzienne funkcjonowanie chętnie opowiedzą specjaliści z Bydgoszczy.

Festiwal to również ważna przestrzeń dla sztuki, co szczególnie podkreślała Joanna Cieślikowska z Wydziału Sztuk Pięknych. W codziennym życiu stykamy się z różnymi formami artyzmu niemal na każdym kroku. Seria warsztatów „otwartych na sztukę” prowadzona przez artystów, konserwatorów i teoretyków pokazuje, że każdy, niezależnie od wieku, może odbierać sztukę lub ją współtworzyć.

Liczne atrakcje przygotował również Młyn Wiedzy, który zaprasza wszystkich na warsztaty odkrywające arkana pracy współczesnych i dawnych naukowców. Podczas zajęć będzie można zapoznać się z przełomowymi wynalazkami z wieków poprzednich, które także teraz mają ogromne znaczenie dla świata.

Przypomnijmy, że udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania.

Program Festiwalu i inne niezbędne informacje można sprawdzić na stronie https://www.festiwal.torun.pl/program

Obejrzyj galerię zdjęć z konferencji