Aktualności

Festiwalowy bieg z książką

Aktywność fizyczną i promocję czytelnictwa da się połączyć – przekonują organizatorzy IX Biegu z książką. Patronką tegorocznej edycji jest Wisława Szymborska. Ruszyły zapisy na wydarzenie.

IX Bieg z książką Ogrody Szymborskiej, bo tak brzmi pełna tegoroczna nazwa wydarzenia odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia jako jedna z imprez towarzyszących Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki. Zapisy już ruszyły – zainteresowani mają czas do środy 19 kwietnia, aby zarejestrować się elektronicznie. Udział, tak jak we wszystkich wydarzeniach festiwalowych, jest bezpłatny.

- Od początku celem tej cyklicznej już imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa – tłumaczy Kinga Nemere-Czachowska z Programu "Absolwent UMK", głównego organizatora biegu. – Nazwa najnowszej edycji biegu nawiązuje do Roku Wisławy Szymborskiej, ogłoszonego w 2023 r. z okazji 100. rocznicy urodzin poetki i laureatki literackiego Nobla.

(Klimatyczny spacer po wątkach natury w poezji Wisławy Szymborskiej). Przewodnikami są prof. Marcin Wołk, dr Justyna Tuszyńska oraz dr Edyta Adamska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).

 

Impreza odbędzie się w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach, w pobliżu Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK. Dla chętnych przewidziano też zwiedzanie ogrodu społecznego na terenie tej nowej uniwersyteckiej placówki.

Na dotychczasowych Biegach z książką dystans zawsze mierzony był w nietypowych miarach, takich jak np. kroki, passusy, skoki, sznury, mile morskie, a nawet stosowane przez astronomów - parseki.

– To nasza tradycja – mówi Kinga Nemere-Czachowska. – W tym roku, w nawiązaniu do nazwy Biegu, za miarę obraliśmy ławeczki ogrodowe. Przyjęliśmy, że standardowa długość ławki wynosi 1,2 m.

Zawodnicy mogą wziąć udział w biegu głównym oraz sztafecie.

W biegu głównym będzie trzeba pokonać dystans 2767 ławek, czyli 3,3 km. Dlaczego? Organizatorzy ustalając trasę nawiązali do naszej noblistki. Do wartości 2011, czyli roku wydania tomiku "Milczenie roślin" dodali 756, tj. liczbę znaków w wierszu o tym samym tytule.

Elementem obowiązkowym podczas biegu będzie oczywiście książka. Każdy z zawodników musi biec, trzymając w ręce publikację ważącą co najmniej 100 gr.

- Autor i tytuł dowolny – można zabrać swoją ulubioną książkę bądź najbardziej poręczną – strategie będą pewnie różne – mówi Anna Bielawiec- Osińska z Programu "Absolwent UMK". – Zachęcamy do przynoszenia tomików poezji Wisławy Szymborskiej, ponieważ przygotowaliśmy oddzielną klasyfikację "Z Szymborską", w której wcale nie musi wygrać najszybszy zawodnik. Wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki oraz specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu. Dodatkową klasyfikację przewidziano również dla absolwentów UMK.

Można też zgłosić sztafetę – w skład drużyny musi wchodzić czworo zawodników lub zawodniczek. Każdy z nich będzie musiał przebiec dystans 100 ławeczek. Łącznie trasa biegu sztafetowego liczyć będzie więc 480 m. Zapisy będę prowadzone na miejscu, w dniu biegu. Pomysłodawcy imprezy zachęcają do udziału drużyny wydziałowe.

 

Ważne informacje:

 • Termin: niedziela, 23 kwietnia 2023, godz. 11– 12 (otwarcie biura zawodów: godz. 9:30)
 • Zapisy: elektroniczne do 19 kwietnia 2023 oraz osobiste w dniu biegu - ZGŁOSZENIE
 • Miejsce: kampus uniwersytecki na Bielanach w Toruniu
  • Biuro zawodów: Kopernikański Ośrodek Integracji UMK, ul. Olszewskiego 16 (lasek bielański – przy starej stacji pomp)
 • Regulamin Biegu z książką
 • Kontakt z organizatorami (Program "Absolwent UMK"): program@absolwent.umk.pl
  Kinga Nemere-Czachowska, tel. 56 611 22 36, 723 699 821
  Anna Bielawiec-Osińska, 56 611 22 37