Aktualności

Gotowi na TFNiS

– Wchodzimy w trzecią dekadę organizacji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na 21. edycję przygotowaliśmy 113 imprez, aby wszyscy zainteresowani mogli obcować z nauką i sztuką – mówił dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, dyrektor programowy TFNiS podczas konferencji prasowej.

Pięć wieków po Koperniku mieszkańcy miasta i goście spotkają się na wydarzeniach 21. Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna edycja potrwa od 22 do 24 kwietnia.

Jak podkreślił przewodniczący rady programowej prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym, w tym roku festiwal obraca się wokół 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Organizatorzy przygotowali serię imprez poświęconych astronomowi lub w jakiś sposób powiązanych z nim i jego dziełem.

– Kiedy popatrzymy na dzieło Kopernika, widzimy w jednej osobie taki minifestiwal nauki – mówił prof. Włodzimierz Jaskólski. – Dlatego tegoroczny Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odnosi się do naszego wielkiego torunianina, do jego dzieła i do czasów, w jakich żył. Będzie sporo o historii, o kosmosie, ale też m.in. o kulinariach i o muzyce, jaka towarzyszyła Kopernikowi w czasach, w których żył.

Program Festiwalu, wzorem zeszłorocznego jubileuszowego wydarzenia, został podzielony na strefy i bloki tematyczne, które będą rozlokowane w kampusie uniwersyteckim, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, na Podgórzu, toruńskiej Starówce i Wydziale Sztuk Pięknych. Poza imprezami w tych strefach, odbędą się również wydarzenia w podtoruńskich Piwnicach, Planetarium, Centrum Edukacji Ekologicznej MPO, okolicy Kopernikańskiego Ośrodka Integracji oraz w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Udział w konferencji wzięła również Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia, która podkreśliła, że Toruński Festiwal Nauki i Sztuki jest ważnym wydarzeniem w przestrzeni miasta. Dzięki niemu mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzają gród Kopernika, mają szansę zapoznać się z osiągnięciami nauki i sztuki w regionie.

Druga część konferencji miała charakter science cafe, czyli mniej formalnych spotkań z przedstawicielami różnych bloków. Dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK zachęcał do udziału w bloku „W głąb sztuki”, który został przygotowany przez Wydział Sztuk Pięknych.

– Oprócz licznych wydarzeń, które będą skupione wokół postaci Mikołaja Kopernika, takich jak np. konserwacja dzieła De Revolutionibus lub odkrywanie nieodkrytych jeszcze światów podczas warsztatów multimedialnych, będzie można zajrzeć do wielu pracowni Wydziału Sztuk Pięknych i spróbować swoich sił w ciekawych profesjach – wymieniał prof. Pręgowski.

Na ciekawych wrażeń czeka również strefa „W Młynie wiedzy i kultury”. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza do Kliniki Kultury, gdzie goście będą mieli okazję zaszczepić się kulturą podczas spaceru performatywnego po nowej siedzibie. W niedzielę nie zabraknie również zabaw z Kopernikiem w Młynie Wiedzy.

– Jak co roku zapraszamy gości festiwalowych na piknik familijny. W tym roku przygotowaliśmy dziewięć interaktywnych stanowisk związanych z Mikołajem Kopernikiem. Jest to propozycja szczególnie dla dzieci, które będą miały okazję poznać słynnego torunianina ze strony mniej oczywistej, np. jako lekarza – mówiła dr Monika Wiśniewska z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Festiwal zbliża do siebie również dwa brzegi Wisły za sprawą bloku „Kulturalne lewobrzeże – podgórski kosmos”. W siedzibie Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 rozbłysną światła instalacji „Galaktyka Barw”. Entuzjastki i entuzjaści prac manualnych będą mieli okazję poćwiczyć pismo gotyckie i nauczyć się zaplatania księżycowych łapaczy snów podczas warsztatów plecenia makram.

Przypomnijmy, że udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania.

Program Festiwalu i inne niezbędne informacje można sprawdzić na stronie https://www.festiwal.torun.pl/program