Aktualności

Jeść jak Mikołaj Kopernik

Co jedzono w czasach Mikołaja Kopernika? Co smakowało, jakie były kulinarne mody tamtych czasów, co uważano za zdrowe, a jakiego jedzenia należało się wystrzegać? Tego oraz wielu innych historycznych i kulinarnych ciekawostek można było dowiedzieć się na jednej z festiwalowych imprez.

Wykład "Jeść jak Mikołaj Kopernik. Smak, dietetyka i sztuka kulinarna w XV i XVI wieku" wygłosił dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Prelekcji towarzyszyła degustacja, którą przygotowali kucharze z toruńskich restauracji oraz Akademia Kulinarna Studio A.

Uczestnicy oraz uczestniczki historyczno-kulinarnego przedsięwzięcia dowiedzieli się m.in., że z czasów Kopernika zachowała się tzw. królewiecka książka kucharska, w Krakowie opublikowano  "Kuchmistrzostwo", a wiele porad kulinarnych zawierały ówczesne zielniki. Z rodziną i otoczeniem Kopernika związana jest też historia najstarszej europejskiej książki kucharskiej.

Wielki astronom był zwolennikiem tzw. dietetyki humoralnej, teorii dotyczącej utrzymania zdrowia przez odpowiedni dobór jedzenia. Zachowała się jego receptura na zrównoważenie "humorów", astronom był też autorem tekstu o wyznaczaniu sprawiedliwej ceny chleba.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wykładu prof. Jarosława Dumanowskiego.