Aktualności

Kampus UMK okiem urbanisty

Jedno z najwybitniejszych dzieł późnego modernizmu w całej Europie Środkowej, które trafiło na listę najważniejszych polskich budynków stulecia, od ponad trzech lat wpisane do rejestru zabytków – Studenckie Koło Naukowe „Kreatorzy Przestrzeni” zaprasza na wycieczkę po kampusie UMK.

W okresie międzywojennym teren pomiędzy tzw. laskiem bielańskim, ul. św. Józefa, Gagarina i Szosą Okrężną zajmowały budynki wojskowe, tartaczne, przemysłowe i łąki, a jego główną osią była linia kolejowa łącząca miejscowość Czarnowo z dworcem Toruń Zachodni. 1 kwietnia 1966 r. połączenie zostało zawieszone, a w 1968 r. rozebrano budynek stacyjny oraz torowisko. Wszystko przez to, że w 1967 r. rząd PRL zatwierdził projekt budowy kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na toruńskich Bielanach.

Miasteczko położone na 82 ha zaprojektował zespół architektów Pracowni Urbanistyczno-Architektonicznej S-77 pod kierownictwem doc. dr. Ryszarda Karłowicza, a jego budowę włączono do programu obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika i potraktowano priorytetowo. 

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki będzie świetną okazją do bliższego poznania miasteczka i założeń architektonicznych przyświecających jego twórcom. Studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym „Kreatorzy Przestrzeni” zapraszają na wycieczkę pt. „Kampus UMK okiem urbanisty”.

- To fragment przestrzeni zaprojektowany całościowo - z wyodrębnioną częścią naukową (poszczególne wydziały, biblioteka, rektorat) i mieszkaniową (domy studenckie i asystenckie) oraz przestrzeniami wspólnymi, często otoczonymi przez zieleń (np. okolice tzw. basenu) – mówi opiekun merytoryczny wydarzenia dr hab. inż. Krzysztof Rogatka, prof. UMK z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK.

Podczas spaceru urbanistycznego studenci przybliżą historię miasteczka oraz opowiedzą o architektoniczno-urbanistycznych ciekawostkach dotyczących tego niedocenianego przez wielu miejsca.

- Podczas spotkania postaramy się odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań: W jaki sposób wybrano lokalizację miasteczka? Dlaczego miasteczko uniwersyteckie to dobre rozwiązanie w kontekście urbanistycznym? Dlaczego w taki sposób została ukształtowana przestrzeń kampusu? Jakie odczucia wywołuje ta przestrzeń? - zaprasza prof. Rogatka. - W czasie spaceru „z mapą w ręku” przewidziany jest także quiz wiedzy, który przeprowadzi prezes Studenckiego Koła Naukowego „Kreatorzy Przestrzeni” inż. Mateusz Kowalski. 

Należy podkreślić, że miasteczko uniwersyteckie na Bielanach to jedna z najważniejszych realizacji w polskiej architekturze powojennej, pierwszy w Polsce kampus akademicki oparty bezpośrednio na wzorcach zachodnich. Budynki rozplanowano na dwóch osiach: mieszkaniowo socjalnej wschód-zachód: z akademikami, hotelami asystenckimi, przychodnią, salą gimnastyczną, stołówką i klubem „Od Nowa” oraz dydaktyczno-naukowej północ-południe. Obie osie spina Główne Forum składające się z budynków: Rektoratu, Auli Głównej, Wydziału Chemii i Biblioteki Uniwersyteckiej.

Kampus na Bielanach oficjalnie otwarto 2 października 1973 roku. Od lat 90. XX w. jest rozbudowywany, a od czerwca 2014 r połączony z centrum Torunia linią tramwajową. Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów i Urbanistów z Holandii w latach 90. XX w. uznało miasteczko uniwersyteckie za najwybitniejsze dzieło późnego modernizmu w całej Europie Środkowej. W 2018 r. znalazło się ono w zestawieniu stu najważniejszych budynków stulecia, przygotowanym przez miesięcznik „Architektura Murator” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 31 maja 2019 r. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania miasteczka akademickiego do rejestru zabytków. Wpisu tego dokonano 20 stycznia 2020 r.

 

Tytuł wydarzenia: Kampus UMK okiem urbanisty
Termin wydarzenia: 24 kwietnia, godz. 11:00-13:00
Miejsce: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, ul. Lwowska 1 (przed wejściem do budynku)
Wstęp: obowiązkowe zapisy
Więcej informacji