Aktualności

Konferencja prasowa TFNiS

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią powracamy do szerokiego ruchu naukowego.

Dwudziesta edycja Festiwalu rozpocznie się już w najbliższy piątek. To wyjątkowa okazja do podsumowania dwóch minionych dekad. Do 29 kwietnia w przestrzeni kampusu uniwersyteckiego można będzie oglądać wystawę "20 lat minęło". Imprezą nawiązującą do jubileuszu będzie również koncert "20 piosenek na 20-lecie Festiwalu", podczas którego zaśpiewają Joanna Czajkowska i Kacper Andrzejewski.

- Łącznie przez te dwie dekady zaproponowaliśmy 5600 wydarzeń festiwalowych, w które zaangażowaliśmy ponad 7775 wykładowców, co przekłada się na 630 tys. minut obcowania z nauką i sztuką. Według naszych ostrożnych szacunków w wydarzeniach festiwalowych uczestniczyło ponad pół miliona ludzi – podsumował prof. Mieczysław Kunz, dyrektor programowy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki podczas konferencji prasowej.

Do udziału w wydarzeniach zaproszeni zostali również obywatele Ukrainy, którzy goszczą w Toruniu i okolicach. Prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym oraz przewodniczący Rady Programowej TFNiS zaznaczył, że kilka wybranych wydarzeń będzie tłumaczonych na język ukraiński.

Dwudziesta edycja stała się okazją do odświeżenia formuły Festiwalu. Z tej okazji powstała nowa strona internetowa, która umożliwia samodzielne budowanie programu i otrzymanie wejściówek bez konieczności stania w kolejkach. Wydarzenia zostały podzielone według bloków tematycznych, które odbywać się będą w kilku punktach Torunia.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki oficjalnie zainauguruje w piątek 22 kwietnia piknik astronomiczny "Cosmopolis", który rozpocznie się o godz. 18:00 w plenerze przy Auli UMK (ul. Gagarina 11 w Toruniu). Będzie mu towarzyszył pokaz łazika marsjańskiego zbudowanego przez zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.

Galeria zdjęć z konferencji prasowej

[fot. Andrzej Romański]