Aktualności

Kosmiczna inauguracja

Piknik astronomiczny w sercu kampusu UMK oficjalnie zainauguruje w piątek 22 kwietnia jubileuszowy 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

Piknik pt. „Cosmopolis” poprowadzą znani popularyzatorzy kosmosu: Piotr Majewski i Jerzy Rafalski. W programie znajdą się opowieści o Toruniu – mieście Kopernika, o toruńskich planetoidach i egzoplanetach oraz o największym w Europie Środkowo-Wschodniej radioteleskopie. Piknik będzie okazją do uczczenia jubileuszu 100-lecia „Uranii” oraz prezentacji fragmentów serialu TVP „Astronarium” poświęconych toruńskiej astronomii. Kolejną atrakcją będzie pokaz astrofotografii z Toruniem w kadrze. Dowiemy się też, jak blisko jest z Grodu Kopernika w kosmos. W programie pikniku znalazły się również obserwacje wiosennego nieba przez teleskopy, multimedialna wyprawa na Księżyc, koncert muzyki elektronicznej z wizualną oprawą oraz konkursy z nagrodami.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja łazika marsjańskiego - czempiona międzynarodowych zawodów zbudowanego przez zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.

Piknik potrwa od godz. 18:00 do 23:00 w plenerze przy Auli UMK (ul. Gagarina 11 w Toruniu).

Wstęp wolny.

Więcej szczegółów

[fot. Andrzej Romański]