Aktualności

Kosmos w Piwnicach

Jednym z hitów tegorocznego Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki były sobotnie oraz niedzielne  wycieczki po Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach.

Na wycieczkę obowiązywały zapisy – limit miejsc zapełnił się w ciągu kilkunastu minut od uruchomienia rejestracji. Szczęśliwcy, którym się udało, mieli okazję pospacerować po zabytkowych Piwnicach i poznać ich historię. Przewodnikami byli studenci z Koła Naukowego Studentów Astronomii UMK.

Co dokładnie mieli okazję zwiedzić festiwalowi goście?

Obserwatorium astronomiczne, będące częścią Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, mieści się we wsi Piwnice, 14 km od centrum Torunia. Założyciele zadbali, aby teren obserwatorium obsadzić różnorodną roślinnością, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się uroczym parkiem, w którym ukryte są pawilony teleskopów optycznych.

Obserwatorium składa się z części optycznej oraz radiowej. W pierwszej z nich znajdziemy m.in. historyczny, niedawno odrestaurowany, astrograf Drapera oraz największy w Polsce teleskop optyczny o średnicy lustra 90 cm. Część radiowa obserwatorium to przede wszystkim majestatyczny, największy w Polsce, radioteleskop RT-4 Kopernik o średnicy czaszy 32 m.