Aktualności

Muzyczna inauguracja

Spektakl operetkowo-musicalowy „Błękitny Zamek” w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zagrany przy komplecie publiczności zgromadzonej w Auli UMK, zainaugurował uroczyście 22. edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Muzyczną ucztę, w czasie której młodzi artyści i artystki zaprezentowali swoją interpretację "Błękitnego Zamku" poprzedziła krótka ceremonia otwarcia Festiwalu.

- Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to wydarzenie, poprzez które w wyjątkowy sposób uniwersytet może realizować swoją misję. To owoc miłości do wiedzy, wielkiego pragnienia, żeby ją upowszechniać, a także niezwykłej pasji, zaangażowania i entuzjazmu osób, które pracują na rzecz tego wydarzenia – mówiła prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym UMK. - To także owoc współpracy z naszymi partnerami, a właściwie mogłabym powiedzieć z naszymi przyjaciółmi: w mieście, w instytucjach i biznesie.

- To czas, kiedy ludzie ciekawi tego, co jest w świecie ciekawe mogą zobaczyć, poznać, dotknąć i uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach. To na to czeka się cały rok – mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Patrzmy więc na to, jak ciekawy jest świat, jak ciekawe jest to, czym zajmuje się nauka, i jak ciekawe są miejsca w Toruniu, w których odbywa się Festiwal.

*Spektakl operetkowo-musicalowy "Błękitny Zamek", skomponowany przez Romana Czubatego do libretta Krystyny Ślaskiej i Barbary Wachowicz na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery o tym samym tytule. Przed publicznością wystąpili młodzi artyści z Akademii Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Bohaterką muzycznej historii jest 29-letnia Joanna Stirling, singielka, która nigdy nie była zakochana. Mieszka z apodyktyczną matką i wścibską ciotką, a jedyne pocieszenie znajduje w "zakazanych" książkach Johna Fostera i marzeniach o Błękitnym Zamku – miejscu, w którym spełniają się wszystkie jej pragnienia i gdzie może w pełni być sobą. Po otrzymaniu szokującej wiadomości od lekarza otwarcie buntuje się przeciwko nieznośnej rodzinie i odkrywa nowy, zaskakujący świat pełen miłości i przeżyć wykraczających poza jej dotychczasowe wyobrażenia.

Więcej zdjęć z inauguracji oraz pierwszego dnia Festiwalu