Aktualności

Muzyczna inauguracja

Operetka „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zagrana przy komplecie publiczności zgromadzonej w Auli UMK, zainaugurowała uroczyście 23. edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Muzyczną ucztę, w czasie której młodzi artyści i artystki zaprezentowali swoją interpretację "Księżniczki czardasza" poprzedziła krótka ceremonia otwarcia Festiwalu.

- Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to najpopularniejsze tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy tak licznie biorą w nim udział. Nie wątpię, że i w tym roku będzie tak samo - mówił prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK, który uroczyści inaugurował tegoroczną edycję Festiwalu. - W tym roku Festiwal odbywa się pod hasłem "punkty zwrotne", nawiązujące do szczególnego dla naszego Uniwersytetu czasu  świętujemy bowiem ważne rocznice:  40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK oraz powołania Collegium Medicum, a także 80-lecie naszego Uniwersytetu. Wydarzenia te z pewnością możemy uznać za „punkty zwrotne”.

- Festiwal łączy w sobie to, co ważne: naukę, sztukę, kulturę, spuściznę, dialog i współpracę - mówił Paweł Gulewski, prezydent Torunia. - Nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy - mówię o Toruniu i jego mieszkańcach, gdyby nie Uniwersytet i współpraca pomiędzy nami. Festiwal jest esencją tej współpracy.

W trakcie inauguracji Zbigniew Derkowski, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta i wiceprzewodniczący Rady Programowej TFNiS odebrał tytuł „Przyjaciela Festiwalu”, przyznawany od 2024 roku szczególnie zasłużonym dla imprezy osobom i instytucjom.

- Kolejny raz studenci i studentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Instrumentalnego naszej Akademii Muzycznej mają szansę wystąpić przed publicznością Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - mówiła prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. - Festiwale nauki organizowane są przez wiele uniwersytetów, ale tylko jeden - toruński - jest festiwalem nauki i sztuki. To wyróżniające was połączenie. Nauka i Sztuka są integralne ze sobą. Cieszy nas, że jesteśmy częscią Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Muzyczną część wieczoru wypełniła historia miłości między stałym bywalcem nocnych klubów, Edwinem a piękną celebrytką i wschodzącą gwiazdą Sylvią. Uczucie napotyka przeszkody ze względu na różnice społeczne i oczekiwania rodziny Edwina, która chce, by ożenił się z dziewczyną z wyższych sfer. Na szczęcie jego przyjaciel, czerpiący garściami z uroków kawalerskiego życia, przypadkowo poznawszy urok prawdziwej miłości, pomaga pokonać wszelkie przeszkody, by dać szczęście rozdzielonym kochankom.

Wykonawcy: studenci i studentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Instrumentalnego
Reżyseria i choreografia: Karol Drozd
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak 
Koordynator produkcji: Bartłomiej Tomaka