Aktualności

Pod znakiem Kopernika

"Pięć wieków po Koperniku" to hasło przyświecające tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się już po raz 21. Przez trzy dni – 22-24 kwietnia - nie zabraknie naukowych eksperymentów, kreatywnych warsztatów, ciekawych spotkań i wykładów, wystaw oraz spektakli.
 
Popularnonaukowe święto tradycyjnie już ma swój motyw bądź hasło przewodnie – nawiązujące do aktualnych tematów badawczych i wydarzeń na świecie. W ubiegłych latach były to m.in. czas i przestrzeń, energia oraz Wisła. W tym roku hasło związane jest z Mikołajem Kopernikiem.
 
Nie mogło być inaczej - Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, ustanowił rok 2023 – Rokiem Mikołaja Kopernika.
Obchodzimy bowiem 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i jednocześnie – patrona naszego Uniwersytetu. Program obchodów Roku Kopernikańskiego jest wyjątkowo bogaty. Imprezy sportowe, kulturalne i naukowe liczyć możemy w dziesiątkach. Centralną z nich będzie Światowy Kongres Kopernikański, który uświetnią wykłady laureatów Nagród Nobla. Postaci Mikołaja Kopernika nie mogło również zabraknąć na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki.
 
Wybitny astronom, twórca teorii heliocentrycznej, matematyk, prawnik, lekarz, ekonomista, teolog – Mikołaj Kopernik był wszechstronnie wykształcony, posiadał wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin nauki i życia. Podczas Festiwalu sprawdzimy, jak wygląda nauka "Pięć wieków po Koperniku", nie zabraknie też oczywiście imprez związanych z życiem i czasami wielkiego astronoma.