Aktualności

Podgórski kosmos

Warsztaty wyplatania makram, nauka pisma gotyckiego, tworzenie układu słonecznego z barwnych przeźroczy, a na koniec chwila wytchnienia w sensorycznej strefie chillu - Centrum Kultury "Dwór Artusa" zaprasza uczestników Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Podgórz

"Kulturalne lewobrzeże – podgórski kosmos" to blok wydarzeń w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanych przez Centrum Kultury "Dwór Artusa" w Domu Muz w strefie Podgórz.

Rodzinny kosmos

W sobotę o godz. 10 w sali widowiskowej Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 zaplanowano warsztaty dla całych rodzin, w czasie których dzieci z rodzicami pobawią się w twórców wszechświata. Zaprojektują i stworzą z barwnych przeźroczy mały fragment kosmosu - układ słoneczny, dla którego inspiracją będzie rodzina. Każdy z jej członków może mieć własną planetę, gwiazdę lub księżyc - wyjątkową tak, jak jej twórca. Ze stworzonych wspólnie układów słonecznych powstanie duża instalacja świetlna - Galaktyka Barw, która w finale gwiezdnego eksperymentu, przy pomocy lampy halogenowej, zostanie wyświetlona na ścianie. Każda rodzina będzie miała także możliwość opowiedzenia pozostałym widzom o swoim wyjątkowym fragmencie wszechświata. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Makrama, łapacze snów i gotyk

Od godz. 11.30 do 19 instalacja zostanie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wejście na wystawę jest darmowe i nie wymaga rejestracji.

W sobotę po południu Centrum Kultury "Dwór Artusa" zaprasza na warsztaty wyplatania makram "Księżycowe łapacze snów".

- Pięć wieków po Koperniku rękodzieło dalej jest na topie, a makrama to technika zaplatania znana już od czasów starożytnych, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność, nie tylko ze względu na efektowność kompozycji, ale i prostotę wykonania – podkreślają organizatorzy. - Tworzenie makram to alternatywna forma rozrywki, która pomaga się odstresować i dać upust swojej kreatywności. Podczas zajęć wspólnie stworzymy księżycowe łapacze snów, które zadbają o jakość naszego wypoczynku i dobre samopoczucie. Własnoręcznie wykonana ozdoba z pewnością doda naszym wnętrzom kosmicznego klimatu. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach. Pierwsza spotka się w godz. 16-18, a druga w godz. 18.30-19. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy.

Torunianie i goście odwiedzający nasze miasto będą mieli też okazję podpisać się tak, jak robiono to w średniowieczu. W godz. 13-14 oraz 14.30-15.30 Zbigniew Przybysz z "Dworu Artusa" poprowadzi w Domu Muz warsztaty pisma gotyckiego. W ich trakcie uczestnicy poznają tajniki kaligrafii i udoskonalą umiejętności pięknego pisania. Ta trudna sztuka przyda się w wielu dziedzinach życia. Własnoręcznie wypisana kartka z życzeniami, czy wizytówka mają szczególną wartość. Zajęcia będą doskonałą okazją, by przekonać się, że w czasach Kopernika tworzenie i przekazywanie treści wcale nie było proste. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Strefa chillu

Delikatne dźwięki, spokojne światło i nieuciążliwe zapachy prosto z łąki oraz kompozycje układane z suszonych kwiatów i ziół to propozycja dla wszystkich, którzy w weekend chcą się odprężyć. Podczas błogiego relaksu będziecie można poznać i rozpoznać zapachy z całego świata. Strefa Kosmicznego Chillu pozwalająca odpocząć wszystkim zmysłom powstanie w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 w sobotę 22 kwietnia w godz. 12-19. Do strefy można wejść bez wcześniejszych zapisów.

Więcej informacji: https://www.festiwal.torun.pl/program