Aktualności

Rozmowy ze sztuczną inteligencją

Interaktywny pokaz poświęcony działaniu ChatGPT – jednego z najbardziej nośnych i elektryzujących narzędzi technologicznych ostatnich miesięcy – znalazł się w programie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na poniedziałek.

Spotkanie, które 24 kwietnia o godz. 9:00 i 10:00 odbędzie się na Wydziale Chemii UMK, pozwoli uczestnikom zapoznać się z modelem językowym ChatGPT, opracowanym przez OpenAI. Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia na żywo, jak ChatGPT odpowiada na pytania i wykonuje proste zadania, co pomoże im zrozumieć jego funkcjonalność i potencjał jako wirtualnego asystenta.

Impreza będzie transmitowana za pośrednictwem strony UMK TV:

– Zdolność ChatGPT do generowania "ludzkopodobnych" odpowiedzi i prowadzenia dialogu może być fascynująca – mówią dr Piotr Przymus i dr Krzysztof Rykaczewski z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, którzy organizują pokaz w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. – Zainteresowanie ChatGPT wynika z innowacyjności, praktycznych zastosowań oraz potencjału biznesowego komunikacji człowiek-maszyna. Jest to narzędzie, które może być wykorzystywane w wielu branżach, takich jak wsparcie klienta, tworzenie treści, analiza danych itp.

Jak dodają naukowcy z WMiI UMK, najnowszy produkt Open AI stanowi także ciekawy obszar badań naukowych i rozwoju technologicznego, zaznaczają jednak, że ChatGPT, podobnie jak inne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, ma swoje ograniczenia i może generować nieprawdziwe odpowiedzi lub wprowadzać w błąd.

Wielu ekspertów i komentatorów z branży technologicznej podkreśla przełomowy potencjał ChatGPT, niektórzy uważają nawet, że jego opracowanie zrewolucjonizuje świat w podobnym stopniu jak uruchomienie pierwszej przeglądarki internetowej. Toruńscy naukowcy uważają jednak te prognozy za przedwczesne.

– Warto pamiętać, że ChatGPT to tylko jeden z wielu przejawów sztucznej inteligencji (AI) – mówią dr Piotr Przymus i dr Krzysztof Rykaczewski i wskazują na związane z nim wyzwania: – Bazuje on na określonym modelu, który ma swoje granice i wymaga nadzoru. Kontrola i właściwe zarządzanie są kluczowe, aby uniknąć nieodpowiednich treści. Ponadto kwestia własności intelektualnej w kontekście danych treningowych i wykorzystania wygenerowanych odpowiedzi może być problematyczna.

Mimo zagrożeń i znaków zapytania nie brakuje możliwości konstruktywnego wykorzystania chatbotów opartych na modelu językowym GPT.

– Obejmują one wsparcie w procesie pisania, generowanie treści marketingowych, dostarczanie informacji na temat produktów lub usług, tworzenie skryptów czy scenariuszy oraz ułatwienie komunikacji z klientami – wymieniają naukowcy z UMK. – My omówimy potencjalne ryzyka ChatGPT w kontekście w edukacji i poddamy dyskusji jego zalety i ograniczenia. Naszym celem jest zachęta do krytycznej oceny jego możliwości oraz refleksja na temat etycznych i społecznych aspektów tego typu technologii.

Tytuł wydarzenia: Zobacz działanie ChatGPT na własne oczy - warsztaty popularnonaukowe
Termin wydarzenia: 24 kwietnia, godz. 9:00 i 10:00
Miejsce: UMK, Wydział Chemii, ul. Gagarina 7, sala: Audytorium nr 2
Wstęp wolny,  bez zapisów

Więcej informacji