Aktualności

Selfie z Jego Królewską Mością

W festiwalową sobotę przez toruńską starówkę przejdzie orszak króla Zygmunta Starego.

Plenerowa impreza historyczna złożona z dwóch części rozpocznie się o godz. 13:00 przy Bramie Mostowej, gdzie Jego Królewska Mość zejdzie z wiślanej szkuty na portowe nadbrzeże. Potem, w głośnym i radosnym pochodzie, władca uda się w kierunku Ratusza Staromiejskiego.

Na ratuszowym dziedzińcu między godziną 14.00 a 16.00 król będzie przyjmował bardziej i mniej dostojnych gości - podczas publicznej audiencji spotka krzyżackiego posła oraz odbędzie dysputę z uczonym astronomem. W swym królewskim majestacie pochyli się też nad sprawami bogatych i zwykłych mieszczan, którym życie zatruwają wezwani przed oblicze władcy złoczyńcy: złośliwa czarownica, bezczelny rzezimieszek, bezbożny heretyk, hałaśliwa przekupka i nadgorliwy poborca podatków. Na tych, których dosięgnie królewska sprawiedliwość, będzie czekać ciężka ręka kata.

Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się ze zwyczajami i realiami życia codziennego w Toruniu w czasach króla Zygmunta Starego. Przybliżą je animatorzy i rekonstruktorzy ubrani w stroje z epoki, którzy odegrają fabularyzowane, wypełnione humorem scenki. Nie zabraknie okazji do uśmiechu i zrobienia sobie selfie z samym królem.

Wstęp wolny

Szczegóły imprezy:

Część I

Część II