Aktualności

Średniowiecze na Podmurnej

Ulica Podmurna na toruńskiej Starówce w najbliższą sobotę zamieni się w średniowieczny zaułek. „Niezłą historię” o codzienności w czasach Mikołaja Kopernika opowiedzą postaci rodem z miasta sprzed pięciu wieków.

Goście Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przeniosą się do kolorowego, głośnego i pełnego kontrastów świata. Będzie to okazja do spotkania dawnych mieszkańców miasta i zetknięcia się z nietypowymi dziś profesjami. Płatnerz zaprezentuje wyrób kolczugi, a chętnym pozwoli przymierzyć niektóre elementy uzbrojenia. O swoim zawodzie szerokiej publiczności opowiedzą także m.in. skryba, kaletnik, świecownik i tkaczka. W tłumie mieszkańców średniowiecznego miasta nie zabraknie również mniej szlachetnych ludzi, których w czasach Kopernika z pewnością nie brakowało. Obecni na historycznej rekonstrukcji codziennego życia powinni uważać na gnębiącego kata i podejrzanego rzezimieszka, chętnego do pozyskania cudzej własności.

Gwar miasta wzbogacą kłócące się przekupki, urokliwie śpiewający bard i średniowieczny urzędnik dworski, który głośno przekazuje obwieszczenia rady miejskiej. W hanzeatyckiej osadzie z pewnością nie zabraknie również głośnych handlarzy zachwalających swój towar. Czy w tym tłumie barwnych postaci spotkamy Mikołaja Kopernika?

Na imprezę „Średniowieczny zaułek” zaprasza Instytut Historii i Archiwistyki UMK. Na ul. Podmurnej (między ul. Szeroką i Ciasną) spotkamy się w sobotę 22 kwietnia w godz. 12:00-15:00.

Wstęp wolny, bez zapisów!

Więcej informacji