Aktualności

W międzywojennym Toruniu

Jak sto lat temu wyglądało codzienne życie ludzi w Toruniu? Będzie się można o tym przekonać w najbliższą sobotę. Ulica Franciszkańska na toruńskiej Starówce przeniesie się w czasie do lat 20. XX w.

Do podróży w czasie do Torunia sprzed stu lat zaprasza dr Michał Targowski z Wydziału Nauk Historycznych UMK, który na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki przygotował imprezę pt. "W międzywojennym Toruniu". W sobotę 20 kwietnia między godz. 13:00-16:00 organizatorzy wydarzenia odtworzą realia życia codziennego przedwojennego miasta.

Przy dźwiękach Podwórkowej Kapeli "Ferajna Bydgoska" będzie można spotkać dawnych mieszkańców. Nie zabraknie także ulicznych gangów rzezimieszków, które w ciemnych zaułkach mogą czyhać na uczciwych obywateli – warto mieć oczy dookoła głowy. Dla bezpieczeństwa ulicę odwiedzi również żołnierski patrol. Klimat tamtych lat pomogą odtworzyć grupy rekonstrukcyjne z Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego w Toruniu, które wraz z prezesem Fundacji, Piotrem Oleckim, zaangażowały się w przygotowania do widowiska.

Warto odwiedzić również Toruniankę Cafe, która swoim wystrojem nawiązuje do okresu międzywojennego nie tylko podczas Festiwalu. O niezwykły klimat wnętrza dba prowadząca ją Dorota Swobodzińska, która przyjęła zaproszenie do współorganizacji wydarzenia. Odbywające się w niej imprezy artystyczne często przywołują wspomnienia sprzed stu lat. Podczas TFNiS gości przywitają tam przedwojenne przeboje w wykonaniu maestro Jakuba Gawrysiaka i stare melodie odtwarzane na zabytkowym patefonie.

GRH 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich odtworzy sylwetki cywilów z lat 1910-1920 oraz żołnierzy Armii Wielkopolskiej. Wraz z "GRH Wielkopolska przez Wieki" przygotują kancelarię pułkową, w której każdy odwiedzający będzie mógł otrzymać ręcznie wypisaną legitymację wojskową z czasów powstania.

Stowarzyszenie SGRH Toruń-Podgórz, które na co dzień skupia się przede wszystkim na kultywacji pamięci 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka i 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego, dla gości wydarzenia odtworzy Polski Wrzesień ‘39. Pamiętając, że przedwojenny toruński garnizon był jednym z najliczniejszych i najistotniejszych w kraju (w tym słynne Dzieci Torunia - 63. Toruński pułk piechoty), zaprezentują mały wycinek sylwetek Żołnierza Polskiego z drugiej połowy lat '30, a dla najmłodszych ochotników przygotują Komendę Uzupełnień.

Niepowtarzalną okazją będzie także spotkanie z postaciami z wyższych i niższych sfer lokalnej społeczności z lat 20. i 30. XX wieku. Chętni będą mogli poczuć klimat nie tylko przyglądając się postaciom sprzed stu lat, ale także wcielając się jedną z nich dzięki możliwości przymierzenia strojów z okresu międzywojennego. Tę niepowtarzalną sytuację będzie można uwiecznić dzięki obecności wędrownych fotografów z okresu.

Scenografię dopełni zabytkowy samochód – sześciocylindrowy Armstrong Siddeley z 1927 roku. Wyjątkowe auto będzie można oglądać dzięki współpracy z Auomobilklubem Toruńskim i Stowarzyszeniem Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Odjazdowe Auta”.

Czas: Sobota, 20 kwietnia, godz. 13.00-16.00
Miejsce: ul. Franciszkańska w Toruniu
Wstęp wolny, bez zapisów

Więcej zdjęć z imprezy oraz pierwszego dnia Festiwalu