Aktualności

W Młynie wiedzy i kultury

Niedziela należy w całości do naszych partnerów – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, którzy zapraszają na piknik rodzinny oraz do Kliniki Kultury.

Drugi dzień festiwalu, czyli niedziela 23 kwietnia, to świetna okazja by wybrać się do strefy "W Młynie wiedzy i kultury".

Baw się z Kopernikiem
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na piknik rodzinny, który odbędzie się w namiotach przed budynkiem instytucji przy ul. Władysława Łokietka 5w godzinach od 11 do 17. Mile widziani są entuzjaści astronomii, medycyny, geografii, historii, botaniki, językoznawstwa, matematyki oraz sztuk pięknych w każdym wieku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, bez zapisów.
Dla rządnych wiedzy i dobrej zabawy przygotowano dziewięć stanowisk naukowych.

Na stanowisku "Epicykle i inne kręciołki" dowiemy się, że taki sposób przedstawiania ruchów planet był nie tylko bardzo pomysłowy, ale i bardzo skuteczny. Sprawdzimy, jak wyglądają tory poruszających się w ten sposób planet. Przy pomocy zmyślnych urządzeń, narysujemy też zadziwiające epi-, hipo- i po prostu cykloidy, oraz kardioidy i inne tzw. rulety. Dowiemy się też, jaki związek z tym wszystkim ma logo znanej sieci fast-food.

W kolejnym punkcie miłośnicy astronomii wykonają kwadrant słoneczny Kopernika, czyli instrument jakim posługiwał się wielki astronom podczas obserwacji, które doprowadziły do ogłoszenia teorii heliocentrycznej w 1543 r. Dzięki temu cofniemy do czasów, gdzie do spektakularnych odkryć astronomowie nie używali komputerów, lunet czy teleskopów

Podczas pikniku uczestnicy będą tez mieli okazję zostać średniowiecznymi szczytnikami - w średniowieczu tarcza, zwana też szczytem, służyła nie tylko do ochrony - była też źródłem informacji o jej właścicielu. Na stanowisku uczestnicy poznają wybrane herby i znaki umieszczane na tarczy. Dowiedzą się również jaki kształt miał ten oręż, kiedy był używany przez rycerzy w bitwach i turniejach oraz znajdą odpowiedzi na pytania: Czy były one modne w czasach Mikołaja Kopernika? Czy astronom miał okazję oglądać turniejowe potyczki?

Na stanowisku "Średniowieczni budowniczowie", uczestnicy poznają sekrety dawnych budowniczych. Dowiedzą się, czym jest wątek ceglany i do czego służy dziś historykom. Postarają się rozpoznać, w jakim wątku został postawiony Dom Mikołaja Kopernika i inne popularne toruńskie budowle znane słynnemu astronomowi. Odwiedzający stanowisko wcielą się ponadto w budowniczych sprzed wieków i spróbują zbudować fragment muru ceglanego z miniaturowych cegieł.

Mikołaj Kopernik jest twórcą teorii o układzie heliocentrycznym oraz autorem epokowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Chociaż nie znał wszystkich planet naszej galaktyki, to jednak dał nam pojęcie o tym, jak wszechświat funkcjonuje. Na stanowisku „Stwórz swój własny Układ Słoneczny” odwiedzający będą mogli stworzyć mapę Układu Słonecznego za pomocą niecodziennych technik plastycznych, polegających na wykorzystaniu przedmiotów, które z łatwością znajdziemy w naszym domu

Z kolei na stanowisku "U medyka Kopernika", uczestnicy zapoznają się zawodem lekarza w czasach Mikołaja Kopernika, dowiedzą się jakim był medykiem. Rozszyfrują przepisy na masło ziołowe i herbatę smakową napisane zgodnie ze stylem recept pisanych przez Mikołaja Kopernika.

Następny przystanek to średniowieczna apteka, w której będzie można zobaczyć (gołym okiem i pod lupą) oraz powąchać składniki dawnych leków i dowiedzieć się jak dany składnik wpływał na zdrowie. Samodzielnie sporządzimy wymyślne receptury wypisując ich składniki na stylizowanych kartach recept ozdobionych symbolem ówczesnej medycyny, czyli konwalią.

Na stanowisku "Zapuść wędkę z Kopernikiem" uczestnicy będą rozwiązywać zagadki przygotowane przez Mikołaja Kopernika - strażnika wędek, a następnie próbować swoich sił w łowieniu rozproszonych słów. Zagadki będą tematycznie związane z astronomią.

Festiwalowicze wcielą się również w szesnastowiecznych portrecistów i wykonają w dowolnej technice portret naszego astronoma. Będzie też możliwość wykonania własnoręcznego linorytu. Młodsi będą mogli usprawnić małą motorykę poprzez wykonanie kolorowanki. Wszyscy korzystający ze stanowiska, na pamiątkę zabiorą ze sobą swoje prace oraz dodatkowo otrzymają pamiątkową przypinkę.

Kulturalne lekarstwo
Także w niedzielę swoje podwoje otworzy jedyna w całym województwie Klinika Kultury. Tym razem konsylium lekarskie zaprosi pacjentów do nowo otwartego ambulatorium na ul. Kościuszki 75-77. Zapewni badania kontrolne nasycenia kulturą, rentgen kulturalnego mózgu oraz skierowania do gabinetów twórczych.

Diagnostyka odbędzie się w formie spaceru performatywnego, podczas którego kreatywny personel zastosuje m.in. kurację teatralną, filmową, muzyczną, fotograficzną oraz plastyczną. Zacne grono profesorskie orzekło, że pomoże wszystkim udręczonym, oferując ekskluzywne sposoby kulturalnej terapii.

Któż z nas nie zmaga się z chwilowym brakiem kreatywności i uszczerbkami w wyobraźni? Komu nie dokuczają kłopoty z koncentracją i wiarą w siebie? I w końcu - kto nie miewa zaników błyskotliwości?

- Jeśli widzisz u siebie wyżej wspomniane ubytki, Klinika Kultury jednorazowo, a konkretnie poprzez terapię szokową te dziury załata, ciało zregeneruje i ducha wyciszy. Zaszczepimy Cię kulturą – obiecują organizatorzy.

Wstęp do Kliniki Kultury jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy – zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Wejścia grup odbywają się co pół godziny – od 16 do 18 (o godz. 17 zwiedzanie kliniki  z audiodeskrypcją).

Tutaj możesz umówić się na wizytę w Klinice Kultury