Aktualności

W świecie wysoko wrażliwych

Jedną z ponad stu propozycji imprez Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest wystąpienie dr Karoliny Finc z Interdycyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. W wykładzie pt. "Świat oczami wrażliwca, czyli co nauka wie o osobach wysoko wrażliwych" może wziąć udział młodzież ze szkół średnich, dorośli i seniorzy.

Szacuje się, że około 15-30 proc. populacji to osoby wysoko wrażliwe. Ludzie w tej grupie intensywniej doświadczają i przetwarzają informacje, które docierają do nich z otoczenia i których we współczesnym świecie nie można uniknąć. Konsekwencją wysokiej wrażliwości często jest przestymulowanie, czyli poczucie dyskomfortu przy sztucznym świetle i głośnych dźwiękach oraz silniejsza niż u innych reakcja na bodźce emocjonalne.

– Niepewne lub niekomfortowe warunki otoczenia mogą wywoływać u takiej osoby ogromny, paraliżujący stres, szybko prowadząc do wyczerpania. W sprzyjających warunkach otoczenia osoba wysoko wrażliwa może jednak rozkwitnąć:  wykazywać się dbałością o szczegóły, spostrzegawczością, empatią i kreatywnością – tłumaczy dr Karolina Finc.

Wzrost zainteresowania poszukiwaniem neuronalnych źródeł wysokiej wrażliwości nastąpił dopiero w ostatnich latach, a po raz pierwszy termin "osoba wysoko wrażliwa" został zaproponowanych przez psycholożkę Elaine Aron w 1996 r. Warto podkreślić, że to zjawisko obserwowane jest powszechnie także u zwierząt, dlatego jej obecność prawdopodobnie stanowi kluczową rolę adaptacyjną.

Wysoka wrażliwość jest cechą, a nie chorobą, jednak w przypadku nieradzenia sobie z regulowaniem intensywności bodźców z otoczenia pomoc psychoterapeuty może okazać się konieczna.

– Najważniejsze jest jednak budowanie samoświadomości przez osoby wysoko wrażliwe, a to każdy może zacząć robić już dziś – zauważa dr Karolina Finc. – Uważna obserwacja reakcji naszego ciała na różne sytuacje oraz notowanie spostrzeżeń w zeszycie to świetny start na drodze do lepszego zrozumienia siebie. Niezwykle cenna jest też świadomość, że wysoka wrażliwość to dar, a nie ubytek.

Wykład dr Karoliny Finc "Świat oczami wrażliwca, czyli co nauka wie o osobach wysoko wrażliwych" odbędzie się 24 kwietnia 2023 r. na Wydziale Chemii UMK (ul. Gagarina 7, Toruń) w Audytorium 2.

Wstęp wolny, bez zapisów i wejściówek.

Wydarzenie będzie częścią bloku "Wewnętrzny gwiazdozbiór". Więcej informacji: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/243