Aktualności

"Zemsta nietoperza" na otwarcie

Na otwarcie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki szykuje się prawdziwa muzyczna uczta. W sobotę 22 kwietnia w Auli UMK zobaczymy spektakl operetkowy "Zemsta nietoperza". Wstęp wolny, bez zapisów.

Pełnowymiarowy spektakl operetkowy przygotowali studenci wydziałów wokalno-aktorskiego i instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego z Bydgoszczy. Młodych muzyków opieką otoczyli doświadczeni realizatorzy – za reżyserię odpowiada Grzegorz Boniecki (Warszawska Opera Kameralna), kierownictwem muzycznym zaś zajął się Piotr Wajrak (Opera Nova).

"Zemstę nietoperza" mogą zobaczyć wszyscy zainteresowani. Wstęp jest bezpłatny, bez zapisów, obowiązuje jednak ograniczona liczba miejsc. Muzyczne wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w Auli UMK przy ul. Gagarina 11, początek o godz. 18.

Muzyczne arcydzieło

"Zemsta nietoperza" Johanna Straussa syna uchodzi za wzór swojego gatunku. Przede wszystkim ze względu na wspaniałą muzykę – usłyszymy walce, polki i arie, a niesamowita uwertura będzie chciała porwać nas do tańca. Ogromnym atutem jest także zabawne i ciekawe libretto – ręczymy, że ta historia wciągnie publiczność.

Nietoperz się mści

Kim jest tytułowy nietoperz i dlaczego zechce się zemścić?

Początku tej historii należy szukać na maskaradowym balu, na który wybrała się dwójka bohaterów. Falke, wzięty ambitny prawnik oraz Einstein - rentier, utracjusz i bon-vivant. Pierwszy przebrał się za nietoperza, drugi zaś za motyla. Nazajutrz Falke, po wypiciu słusznych ilości szampana, obudził się pod drzewem w parku, gdzie zostawił go lekkoduch Eisenstein. Musiał wędrować do domu odprowadzany docinkami przechodniów kpiących z nietoperza w biały dzień. Poprzysiągł, że weźmie odwet na dowcipnisiu. I tu zaczyna się akcja "Zemsty nietoperza".

Zapewniamy, że intryga jest przednia – Falke wciąga w nią m.in. zblazowanego arystokratę, zazdrosną żonę, jej niedoszłego kochanka, aspirującą pokojówkę oraz dyrektora więzienia. Ponadto prawie nikt nie jest tym, za kogo się podaje i każdy ma swój ukryty interes.