Idea Festiwalu

Ideą Festiwalu organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców miasta i regionu

Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy uniwersyteccy, ale także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy w przystępny sposób prezentują osiągnięcia naukowe lub artystyczne. W ciągu trzech dni festiwalowi goście mogą poznać od kuchni miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych, artystów. 

Poprzednie edycje Festiwalu odniosły sukces frekwencyjny i organizacyjny. W programie ostatniej odsłony znalazło się 130 imprez: warsztatów, pokazów, prezentacji, spotkań, wykładów, gier, dyskusji, wycieczek, wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych i konkursów. Atrakcyjny program przyciągnął około 30 tys. uczestników, także spoza miasta i regionu. Pozytywne opinie, jakie zebrały dotychczasowe imprezy, dają nadzieję na rozwój Festiwalu w przyszłości. Jego idea doskonale wpisuje się bowiem w atmosferę Torunia - miasta kojarzonego nie tylko z pięknymi zabytkami, ale także z nauką i sztuką. Toruński Festiwal należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie (European Science PageEvents Association).

22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2024 roku.